Egy körülbelül 18.000 négyzetmérföldes (?) terület Eriadorban, a Baranduin és a Messzi Dombság között. Eredetileg Arnor termékeny, megművelt része. Az Északi Királyság hanyatlásával a vidék néptelenné vált. Hk. 1601-ben II. Argeleb király a hobbitoknak adományozta, akiket ekkor Marcsó és Blankó vezetett. 1630-ra Középfölde majdnem valamennyi hobbitja a Megyében, vagy annak környékén élt. A területet négy Fertályra osztották, a fertályokat az ott élő családok között tovább tagolták.
A hobbitok kényelmesen, nyugodtan éltek. A Hk-ban csak néhány csapást kellett elviselniük: 1636-ban a járványt, 2747-ben a zöldmezei csatát, 2758-60-ban a Hosszú Telet és az éhínséget, 2911-ben az Ádáz Telet, és persze, a GyH borzalmait, Tarisznyádi Zsákos Lothó és Szarumán uralmát.
A hobbitok nem sokat foglalkoztak a külvilággal, és annak ellenére, hogy a Nagy Keleti Országút áthaladt a Megyén, szinte tudomást sem vettek arról, ami saját kis birodalmukon kívül történt. Ezt a biztonságot nagyrészt a Kószáknak köszönhették, akik fáradhatatlanul védelmezték őket.
A Megye túlnépesedése miatt 2340-ben a mocsolyaszegi Aggbakok átkeltek a Borbuggyanon, és letelepedtek Bakfölén. Nk. 32-ben Elessar király formálisan is a Megyéhez csatolta Bakföldét, továbbá a hobbitoknak adta Nyugatvéget, ami a Messzi Dombság és a Torony-dombok között terült el. Valamivel korábban, Nk. 17-ben a király Szabad Földdé nyilvánította a Megye teljes területét, és megtiltotta az embereknek, hogy engedély nélkül átlépjék a határát.
Arvedui halála előtt a Megye elismerte a király uralmát, de ennek nem volt semmiféle gyakorlati jelentősége. Az Északi Királyság bukása után a hobbitok thánt választottak, aki "a király visszatértéig" uralkodott. A thán szerepe is inkább szimbolikus volt. A tulajdonképpeni vezető a nagyüregi ispán volt, ő irányította a futárszolgálatot és a véderőket.
A Megye társadalmi szerkezete egyszerű. Néhány földbirtokos hobbit megengedhette magának, hogy ne dolgozzon, de a többség becsületesen és keményen munkálkodó gazda, kereskedő, munkás volt. Akadtak köztük szegények is, de senkinek sem kellett koldusként élnie.
A hobbitok főként mezőgazdasági termeléssel foglalkoztak.
A Megye eredeti, hobbit neve: Sûza.